
Župan Karlovačke županije Ivan Vučić održao je u srijedu, 15. veljače, sastanak sa članovima „Tima za otklanjanje posljedica rada HE Lešće“. Tema sastanka bila je izvješćivanje o do sada provedenim mjerama i radnjama u svezi utjecaja HE Lešće na okoliš i otklanjanje posljedica njezina rada na tok rijeke Dobre. Sastanak je održan u Uredu župana Karlovačke županije, uz nazočnost predstavnika HEP-a, Hrvatskih voda, Županijske uprave za ceste te predstavnika gradova i općina koje su zahvačene tokom rijeke Dobre.
O do sada učinjenim mjerama i radnjama izvjestili su direktor HE Gojak Milan Sabljak i predstavnik Hrvatskih voda Zoran Čavlović, koji su istakli da je provedeno aero-snimanje korita rijeke Dobre nizvodno od HE Lešće i to pri minimalnom i instaliranom protoku kroz branu. Također su postavljene table upozorenja za kupače i ribolovce o opasnosti od nailaska vodenog vala, a HEP je izvršio nasipavanje dijelova cesta i puteva koji su do sada bili plavljeni. Hrvatske vode i HEP su zajednički sklupiki ugovor s IGH o izradi projektnog zadatka s ciljem rješavanja ovog problema.
Zamjenik gradonačelnika grada Karlovca Dubravko Delić istakao je problem podlokavanja obala nailaskom vodnog vala i velikih šteta po riblji fond te predložio da se postave točke monitoringa na kritična mjesta koje bi odredile Hrvatske vode, što je i prihvaćeno. Načelnici općina Bosiljevo, Netretić i Generalski Stol ukazali su na štete koje vodni val rijeke Dobre čini rijeci i okolišu, posebno privatnim parcelama uz samo korito.
Kao moguće trajno rješenje predložena je izgradnja brane nizvodno od Lešća (lokacija Globornice), sa malom hidro-elektranom, čime bi se nizvodnom toku mogao osigurati normalan vodni režim, a o čemu tek treba sagledati sve moguće posljedice i potrebne stručna mišljenja.
Zaključeno je da predstavnici HEP-a i Hrvatskih voda moraju, u suradnji sa jedinicama lokalne samouprave i Županijom, obiđu posebno kritična mjesta kako bi se poduzele mjere hitne intervencije i sanacije nastale štete. Također će predstavnici HEP-a i Hrvatskih voda daljnjim mjerama, prema projektnom zadatku, koordinirati zajednički rad i poduzimati potrebne mjere na sprečavanju i sanaciji šteta.
Župan Ivan Vučić predložio je sljedeći sastanak ovog Tima prije početka kupališne sezone, u svibnju ili lipnju mjesecu.














































